Erhard Sport Gymnastics Mat - 200x100x4 cm
For mainstream primary education
€149.50 excl. VAT €177.91 incl. VAT
Product number:
1571641
1-2 weeks
Information
- Cover: bisonyl (M2)
- Core: PE foam
- Dimensions: 200x100x4 cm
- Non-slip underside
- Velcro coupling strip on the short side
- Colour: Blue
Important to know
- Entry-level gymnastics mat
- Easy-to-clean cover
- Suitable for use in physical education lessons
- Lightweight mat
- For indoor use
Properties
| Height | 4 cm |
|---|---|
| Length | 200 cm |
| Brand | Erhard Sport |
| Category | Gymnastics mat |
| Cover | Bisonyl |
| Width | 100 cm |
| Colour | Blue |
| Use | Indoor |
| Linkability | Velcro fastening on short side |
| Marking line | Without orientation line |
| Reinforced corners | No |
| Core | Lightweight PE-foam |