Erhard Sport Gymnastics Mat - 200x100x6 cm with Leather Corners
Durable entry-level mat with leather-reinforced corners for daily physical education
€239.00 excl. VAT €284.41 incl. VAT
Product number:
1571648
1-2 weeks
Information
- Cover: bisonyl (M2 fire rating)
- Core: PE foam
- Leather-reinforced corners
- Dimensions: 200x100x6 cm
- Non-slip underside
- Velcro strips on the short side
- Colour: Blue
Important to know
- Entry-level gymnastics mat
- Easy-to-clean cover
- Lightweight mat
- More durable thanks to leather-reinforced corners
- Suitable for use in physical education
Properties
| Height | 6 cm |
|---|---|
| Length | 200 cm |
| Brand | Erhard Sport |
| Category | Gymnastics mat |
| Cover | Bisonyl |
| Width | 100 cm |
| Colour | Blue |
| Use | Indoor |
| Linkability | Velcro fastening on short side |
| Marking line | Without orientation line |
| Reinforced corners | 4 leather corners |
| Core | Lightweight PE-foam |